Úvod > Aktuality > Odstávka informačních systémů občanských průkazů a cestovních dokladů

Odstávka informačních systémů občanských průkazů a cestovních dokladů

V souvislosti s připravovanou novelou zákona o občanských průkazech a cestovních dokladech upozorňujeme občany, že v době od poloviny prosince 2015 do 31. prosince 2015 nelze u žádného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, tedy ani u Městského úřadu Semily, podat žádost o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji nebo občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem ani žádost o vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji. Stejně tak nebude možné v uvedeném období předávat tyto vyhotovené doklady.

V této době bude moci občan pravděpodobně požádat o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti na 1 měsíc, za jehož vydání nebude vybírán správní poplatek.

Taktéž bude moci požádat o cestovní pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji za správní poplatek 1500 Kč pro dospělého a za 1000 Kč pro dítě do 15 let. Platnost těchto cestovních dokladů je pouze po dobu 6 měsíců a některé země světa tyto doklady neuznávají.

Kdo potřebuje do konce roku 2015 nebo v lednu 2016 nový občanský průkaz či pas, musí si o něj zažádat nejpozději v polovině listopadu 2015. Bude mít tak jistotu, že doklad obdrží včas.

Důvodem plánované odstávky informačních systému občanských průkazů a cestovních dokladů MV ČR je přechod na nový technický systém.

Upozorňujeme, že se zatím jedná o neoficiální informace, které se mohou změnit. Přesné informace zveřejníme poté, co budou oznámeny MV ČR.

Dulezita informace k OP a CD.pdf